June 2018

BACK ■ NEXT→

 
 
Subbody Journal

16th
International Butoh Festival Himalaya
2018


 
 Two Souls | Gio
 
 Swarm | Laurence
 
Dreamer’s Net | Santeri and Cobody 
 
 A Season for Oblivion | Ozerk
 
Crack in the Mask | Santeri 
Malformed Fever Gorka, Lee and Cobody 
 
Between the Bones | Alex and Santeri 
 
 Xinef | Ruth
 
Odeath | Rita 
 
 That | Laurence
 
 With this All | Alex |16th International Butoh Festival Himalaya
 
 Two Souls | Gio and cobody
 
Grand Finale 
!
The 16th International Butoh Festival Himalaya
has finished successfuly!
Thank you very much!

Today, we start the Summer Intensive course.
Everyday, we select most important technique from Subbody Resonance Butoh and Hijikata Butoh method, and practice it.
It is completely new revolution!
Pleae enjoy it
.

 
 
 Un-Titles | Zalina
 
 Opening Performance Wheel of Life Ozerk and Cobody
 
 Butoh Parade for Opening the 16th Himalaya Butoh Festival 
 
!
 All Performers of the Festival
Crick Picture below, you can see their Videos.



Alex, Berti, Gorka, Juqi, Laurence, Lee

MaelstroM, Michael, Ozerk,
Paaravati,

Pamela, Paz, Rachnika, Rita, Ruth,

Santeri, Zalina and more....

All Butoh Workshops and Performances is
Free of Charge!
Donation, Welcome!

In the Grand Finale, the Border between
Dancers and Audience disappers!
Let's enjoy dancing!


at Subbody Resonance Butoh, Jogiwara, Dharamsala, India
 Butoh Performance  Workshop
All performances and workshops are Free Donation!!

Date

Time

Place

Event

Dancer and Instructor

May
25

Fri 

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Breath Body"Butoh Workshop by Ozerk (Turkey)

 

18:00

Subbody Hall

 

 

Opning Performance
"Wheel of Life"
Performance  by
Ozerk and Cobody

26

Sat

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Integrative Movement" 
Butoh Workshop by
Santeri (Finland)

  18:00 Subbody Hall    "Un-Titles"
Performance  by
Zalina
(India)
  19:00 Subbody Hall  
 "Dreamer's Net"
Performance  by
Santeri and Cobody

27

Sun

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Between Gravity and Lightness" 
Workshop by Laurence (France)

  18:00 Sky Cafe    "Just AT"
Performance  by
Paz
(Chile)
  19:00 Subbody Hall    "Sick Rose"
Performance  by
Rita
(Spain) and cobody
  20:00 Subbody Hall    "Low Frequency Dance Therapy (Jam)"
Skip, Pause, Fast Forward vs. Dinner's Ready
Performance  by

Everybody
(Including Audince)

28

Mon

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Butoh for Beginners" 
Workshop by
Zalina (India)

 

18:00

Subbody Hall

 

 

"Swarm"
Performance  by
Laurence
(France)

and Cobody

 

19:00

Subbody Hall

  

"With this All"
Performance  by
Alex
(Australia)

29

Tue

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Butoh and Physical Theatre"
Butoh Workshp

by
Rita (Spain)

 

18:00

Subbody Hall

  

"A Season for Oblivion"
Performance  and Photography Project by
Ozerk
(Turkey)

 

19:00

Subbody Hall

  

"Crack in the Mask"
Performance  by
Santeri
(Finland)

 

20:00

Subbody Hall


  

"Dos, Dos"
Performance  by
Paz (Chile) and Ruth
(Spain)

30

Wed 

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Resonance"Butoh Workshop by Alex (Australia)

 

18:00

Subbody Hall

  

"Walk Now"
Performance  by
Paaravati (India)

 

19:00

Subbody Hall

  

"Odeath"
Performance  by
Rita (Spain)

31

Thu 

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Entering the Subbody"Butoh Workshop by Cobody

 

18:00

Subbody Hall

  

"That"
Performance  by
Laurence (France)

 

19:00

Subbody Hall


  

"Between the Bones"
Performance  by
Alex and Santeri

Jun
1

Fri 

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Shadow Puppet"
Butoh Workshop

by Paz

 

18:00

Subbody Hall

  

"Xinef"
Performance  by
Ruth

 

19:00

Subbody Hall

  

"Javanese dancer"
Performance  by
Juqi (Indnesia)

 

19:00

Subbody Hall

  

"Sound Killing Ceremony"
Performance  by
DoublenatureRachnika (India)

2

Sat 

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Resonant Rhizome"
Butoh Workshop
by Lee (Japan)

 

18:00

Subbody Hall



  

"Malformed Fever"
Performance  by
Gorka (Argentina),
Lee

and Cobody

19:00

Subbody Hall & Cobody Theater


 

 

"Grand Finale"
Performance 
by
All Dancers and Audience


 Butoh Performance  Workshop
All performances and workshops are Free Donation!!

Date

Time

Place

Event

Dancer and Instructor

May
25

Fri 

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Breath Body"Butoh Workshop by Ozerk (Turkey)

 

18:00

Subbody Hall

 

 

Opning Performance
"Wheel of Life"
Performance  by
Ozerk and Cobody

26

Sat

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Integrative Movement" 
Butoh Workshop by
Santeri (Finland)

  18:00 Subbody Hall    "Un-Titles"
Performance  by
Zalina
(India)
  19:00 Subbody Hall  
 "Dreamer's Net"
Performance  by
Santeri and Cobody

27

Sun

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Between Gravity and Lightness" 
Workshop by Laurence (France)

  18:00 Sky Cafe    "Just AT"
Performance  by
Paz
(Chile)
  19:00 Subbody Hall    "Sick Rose"
Performance  by
Rita
(Spain) and cobody
  20:00 Subbody Hall    "Low Frequency Dance Therapy (Jam)"
Skip, Pause, Fast Forward vs. Dinner's Ready
Performance  by

Everybody
(Including Audince)

28

Mon

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Butoh for Beginners" 
Workshop by
Zalina (India)

 

18:00

Subbody Hall

 

 

"Swarm"
Performance  by
Laurence
(France)

and Cobody

 

19:00

Subbody Hall

  

"With this All"
Performance  by
Alex
(Australia)

29

Tue

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Butoh and Physical Theatre"
Butoh Workshp

by
Rita (Spain)

 

18:00

Subbody Hall

  

"A Season for Oblivion"
Performance  and Photography Project by
Ozerk
(Turkey)

 

19:00

Subbody Hall

  

"Crack in the Mask"
Performance  by
Santeri
(Finland)

 

20:00

Subbody Hall


  

"Dos, Dos"
Performance  by
Paz (Chile) and Ruth
(Spain)

30

Wed 

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Resonance"Butoh Workshop by Alex (Australia)

 

18:00

Subbody Hall

  

"Walk Now"
Performance  by
Paaravati (India)

 

19:00

Subbody Hall

  

"Odeath"
Performance  by
Rita (Spain)

31

Thu 

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Entering the Subbody"Butoh Workshop by Cobody

 

18:00

Subbody Hall

  

"That"
Performance  by
Laurence (France)

 

19:00

Subbody Hall


  

"Between the Bones"
Performance  by
Alex and Santeri

Jun
1

Fri 

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Shadow Puppet"
Butoh Workshop

by Paz

 

18:00

Subbody Hall

  

"Xinef"
Performance  by
Ruth

 

19:00

Subbody Hall

  

"Javanese dancer"
Performance  by
Juqi (Indnesia)

 

19:00

Subbody Hall

  

"Sound Killing Ceremony"
Performance  by
DoublenatureRachnika (India)

2

Sat 

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Resonant Rhizome"
Butoh Workshop
by Lee (Japan)

 

18:00

Subbody Hall



  

"Malformed Fever"
Performance  by
Gorka (Argentina),
Lee

and Cobody

19:00

Subbody Hall & Cobody Theater


 

 

"Grand Finale"
Performance 
by
All Dancers and Audience

!
 All Dancers of the Festival #16
Crick Picture below, you can see their Videos.

Alex, Berty, Gorka,


Juqi, Laurence, Lee


MaelstroM, Michael, Ozerk



Paaravati, Paz, Rachnika


Rita, Ruth, Santeri


and more....



at Subbody Resonance Butoh, Jogiwara, Dharamsala, India